Maroko, Fez
LETEM SVĚTEM

Nejnebezpečnější město Maroka ? | Fez

Strávila jsem dva týdny v městě Fez. A za dva týdny stihnete poznat opravdu skoro celé město. Než jsem do Fezu dorazila, přečetla jsem si na internetu samozřejmě pár článků. Všechny z nich jej označovaly jako město tisíce uliček, pravého Maroka a tradičního ducha.

Se vším zmíněným souhlasím.

Jenže to bych to nebyla já, kdyby nepřišlo nějaké ALE.

Maroko, Fez

Strávila jsem zde dva týdny, jelikož jsem se účastnila workcampu (o kterém mám v plánu napsat samostatný článek). Práci jsme měli vždy jen ráno, a tak jsme se snažili každé odpoledne využít co nejefektivněji. Například zmíněným prozkoumáváním města.

Jelikož bylo v našem workcampu asi 12 Maročanů, o tradice a splynutí s místními nouze nebyla. Totiž asi 3 den jsme se dozvěděli, že Fez je považován za nejnebezpečnější město Maroka. Proč ? Hlavně kvůli krádežím (např. i ozbrojeným). A potvrdili nám to všichni místní. Jedna slečna žijící ve městě Meknes (asi 60km daleko) mi dokonce řekla, že kvůli strachu za svůj celý život (25 let) navštívila Fes jen 3x.

Všichni si v určitých částech města automaticky schovávají mobily do kapes a tašek. Že by vás potom prý mohli sledovat a přepadnout.

Dobře. Tak zde máme tedy strávit následující 2 týdny. Bude to pohodě. Říkali jsme si.

A víte co ?

Ono to v pohodě bylo !

Žádné nebezpečí jsem za celý pobyt nepocítila. Pokud tedy nepočítáme už v minulých článcích zmíněné pohledy a pokřiky místních mužů. Na to si ale zvyknete.

Maroko, Fez

Naše ubytování nebylo v centru, nýbrž na úplném okraji města. Pokud jsme se chtěli dostat na autobusovou zastávku (a do centra následně absolvovat 25 minutovou cestu), museli jsme si odkráčet 1,5 km pěšky. Pěšky pěkně chudou čtvrtí. A tuto trasu jsme nejednou šlapali i po tmě. Samozřejmě nás vždy bylo víc (minimálně 3). Rozhodně nedoporučuji CHODIT SAMA VEČER po městě. To fakt ne.

Ale přes den ? Nebo večer ve skupince ? To už je jiná.

 

A teď už k informacím. Jako každé marocké město, i toto je rozděleno na starou část (old medina) a novou část (New Fes).

Maroko, Fez

Medina je takové starodávné centrum města, které na vás dýchne pravým Marokem. Trhy s ovocem a zeleninou, oblečením,  suvenýry, opravdu doslova tisíce úzkých uliček a maleb na zdech. Žádný turista by tuhle část neměl vynechat. New Fes se totiž víc a víc začíná podobat evropským městům. Ať už obchodními domy nebo třeba parky.

Maroko, Fez

Co rozhodně nesmíte vynechat je výhled na město v srdci Mediny spolu s el Bali (koželužny a barvírny). Dostat se tam je sice trošku oříšek (přes obchod s koženými taškami, točenými schody nahoru a nahoru :D), ale stojí to za to.

Nebudu tady vypisovat všechny památky, takových článků je na internetu dost (stačí kouknout například na tripadviser). Za to se vám ale budu snažit popsat drobnosti, zážitky a i nějaké ty hacky :).

Maroko, Fez

Co určitě doporučuji vyzkoušet je POMERANČOVÝ DŽUS ze stánku na ulici. Najdete je všude. Fakt všude. A čerstvou šťávu vymačkají přímo před vámi. Pokud si ji budete chtít vypít na místě, zaplatíte 5 dirhamů. Pokud v plastovém kelímku, tak 10 dirhamů. Tak či tak, je to levné, zdravé a VYNIKAJÍCÍ.

 

Taky nesmíte nevyzkoušet marocký chléb. Vlastně kecám, VŠECHNY MAROCKÉ CHLEBY/NEBO NĚCO NA ZPŮSOB CHLEBA 😀 ! Mají fakt dost druhů a nestalo se mi, že by mi nějaký z nich nechutnal. Ba naopak.

 

Maroko, Fez

Abych řekla pravdu, nejsem úplně cestovatel typu “musím projít všechny památky, muzea a mauzolea”. Ze všeho nejvíc si užívám se jen tak procházet městem a nasávat atmosféru. Dostat se do ruzných koutů, i ne do těch profláklých turistických.

Můj klasický den vypadá asi takhle : Ráno vstanu, nasnídám se a vyrazím. Mám asi 3 záchytné body, kam bych se chtěla během brouzdání dostat. A pak už jen šlapu. A šlapu. A zabočuji, nasávám a ochutnávám. Navigaci vytahuji jen jednou za půl hodiny, abych se ujistila, že jdu alespoň správným směrem :D. Ještě se mi nestalo, že bych nakonec nedorazila.

A takhle to mám ráda !

Taxi využívám v případě, že se na konci mého šlapání ocitnu opravdu daleko od ubytování. To už mám v nohách třeba 15 km a na další kilometry už se necítím. V Maroku je ale taxi po městě levné. Vždy jsme se dostali pod 25 dirhamů :).

Hlavně ale nezapomeňte zkontrolovat, zda-li pan taxikář zapnul taxametr. Často se totiž chtějí domluvit na cenně předem, kterou ale samozřejmě přestřelí. SMLOUVEJTE. Nejlépe ale jednoduše nasedněte, zkontrolujte, že zapnul taxametr a jeďte. Takhle vás ošidit nemůžou :).

Maroko, Fez

Další postřeh, děti za vámi budou běžet s prosíkem. Držíte láhev vody ? Mají žízeň. Jíte bagetu ? Mají hlad. Nedržíte ani láhev ani bagetu, ale stejně přiběhnou ? Chtějí peníze. TO JE TAKY MAROKO. Děti žebrají. Těžko říct, jestli jsou všechny opravdu chudé a potřebují to nebo si takhle jen “vydělávají” na turistech. Kdo ví, rozpoznat to každopádně nejde.

A nežebrají jenom děti, samozřejmě. Klasika jsou lidi na ulici, ale setkali jsme se i s paní ve vlaku, která si k nám přisedla s prosíkem že nemá peníze a potřebuje se dostat do Casablancy. Ok,ok, babi. Pak z ní ale vylezlo, že vlastně potřebuje peníze na taxi. Jakože WTF ?! 😀

 

Takže tak. Jakožto bílou rasu se vás v Maroku budou snažit natáhnout. Musíte smlouvat a říkat NE.

 

Například nejednou se mi při placení za ovoce stalo, že mi daný obchodník vrátil méně, než měl. Vždycky jsem si toho ale všimla a hned se na něj obrátila s výrazem a odpovědí  “to jako myslíš vážně?!” :D. Vždy, fakt VŽDY ihned věděli, co po nich chci. Ikdyž nerozuměli anglicky. Prostě to zkouší.

Jak se ale říká, výjimky potvrzují pravidlo : Kupovala jsem si arganový olej. Měla jsem zaplatit 20 dirhamů, pánovi jsem ale omylem dala 50 dirhamů a už jsem chtěla odcházet. Pán mě ale zastavil a na chybu upozornil. Z toho chování jsem byla tak mile překvapená a nadšená, že jsem mu místo dané dvacky zaplatila ještě deset navíc. Až tak jsem byla překvapená. Což je vlastně i na druhou stranu smutné, že tohle není samozřejmostí.

A tady to dnes už ukončím.

 

Pokud tě zajímají další články o Maroku, najdeš je ZDE :).

 

1,871 total views, 6 views today

3 thoughts on “Nejnebezpečnější město Maroka ? | Fez”

  1. Pekne napísané a hoci nie som veľký cestovateľ aj tak si myslím že si zhrnula veľmi užitočné typy. A TIE FOTKY!!! mega… fakt na niektorých som tak obdivovala zachytený moment a kompozíciu… keď 10 minút študujem nejakú fotku musí to byť naozaj vážne… <3 Pecka  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *