Maroko
LETEM SVĚTEM

Vše, Co Potřebujete Vědět Před Odjezdem do Maroka | Islám, Muslimové a Praktické Tipy

Jelikož jsem zde jako dobrovolník, naše skupina je národnostně různorodá. Převládají ale Maročani, a tak mám šanci se toho docela dost dozvědět jak o náboženství, tak o celkové kultuře. A to je fajn.

Maroko

Začnu tedy bezpečností.

Sami Maročani tvrdí, že po 9 večer je nebezpečné se pohybovat po ulicích (v určitých městech jako např. Fes). Jsou tady totiž časté krádeže (někdy vám „jen“ např. z batohu vezmou peněženku, jindy vám můžou i vyhrožovat nožem). Taky proto po půl 9 už nejezdí autobusy.

KAŽDOPÁDNĚ, pro turisty to znamená jediné : Po městě se pohybovat jen přes den. A pokud si budete hlídat věci (batoh vepředu, ..), je to OK. Tudíž jsem se tady v nebezpečí ještě necítila ani jednou.

 

Pak je tady (již v minulém článku zmíněné) pokřikování a obtěžování žen.

Opakuji, zatím jsem žádné větší problémy neměla. Pokud by vám to ale bylo nepříjemné, stačí odpovědět „La šukran“ (ne děkuji) nebo křičet šúma (styď se). Kolemjdoucí vám ihned pomůžou : ).

 

Doprava

Jedním slovem : ŠÍLENÁ. Tomu i odpovídá vysoká nehodovost. Řidiči tady absolutně neřeší pravidla, chodci přechází přes silnici za každých podmínek, no prostě zmatek : D. Brzo si na to ale zvyknete. Tak či tak doporučuji být neustále ve střehu. Nejednou už jsem mohla mít nehodu.

Vlaky

Všechny nádraží, které jsem navštívila, byly ve velmi dobrém stavu. Stejně tak i toalety (evropský styl). Vlaky jsou přesné, lístky koupíte na místě.  Samotné vagony bych přirovnala k těm našim, jen více zastaralé.

Jízdní řád najdete na www.oncf.ma

 

Počasí

Celoročně vyšší teploty. Ve městech jako je Rabat nebo Casablanca jsou teploty snesitelnější (kolem 26 stupňů), čím blíž jsou ale města k Sahaře, tím teploty stoupají (až 45 stupňů). Samotná Sahara se pak pyšní klidně i 55 stupni. Už jsme zažili i dvě krátké bouřky.

 

Čas

V Maroku je o 1 hodinu méně než v ČR. Rozdíl ani nepoznáte.

 

Měna

Platí se zde dirhamy. Jeden dirham se rovná 2,50 Kč.

Směnit můžete ihned na letišti. Nabídnou vám marockou platební kartu, ovšem za otevření si účtu si účtují cca 600 Kč. Já si ji vzala a následně litovala, jelikož jsem potom měla o starost navíc : Vybrat peníze. Vyplatí se, pokud máte u sebe velké velký obnos. Jinak nebrat.

 

Ceny v Maroku :

  • Chléb seženete za 2-3 dirhamy
  • Jogurt za 1-5 dirhamů
  • Banány (půl kila) za cca 6 dirhamů
  • 1,5 l vody v supermarketu 3 dirhamy, v lokálním stánku 5 dirhamů
  • Oběd (kuře, hranolky, zelenina) za 20-50 dirhamů (záleží na oblasti)
  • Kopeček zmrzliny 5 dirhamů

To jen tak pro představu. Všeobecně je v Casablance a Rabatu dráž než v jiných městech. I tak jsou ale ceny velmi přívětivé.

 

Vízum

Pokud je vaše cestování po Maroku kratší než 90 dní, vízum nepotřebujete.

 

Internet

Funguje. Je rychlý, bezproblémové připojení. Wifi najdete v restauracích i hotelech, data si můžete zakoupit s novou sim kartou u místních operátorů (nejznámější Orange, Inwi, Maroc Telecom).

Já si sim kartu zakoupila ihned na letišti u operátora Orange (100 dirhamů za 10 GB).

 

Vládní ani jiné vojenské objekty jsou ZAKÁZANÉ fotografovat. Mohla by vás postihnout masná pokuta.

 

NÁBOŽENSTVÍ (Muslimové, Islám)

Určitě každý z nás už nejednou slyšel o islámu. Jako první zmíním to, že velká většina lidí tohoto náboženství jsou srdeční a milí lidé. Rádi vám pomůžou, podělí se, popovídají si.

Pro mě je v určitých směrech ale lehce zpátečnické.

 

Proč ?

 

V první řadě PROTOŽE ŽENY. Nemají tady prostor. Muž má vždy pravdu. Žena musí sklopit hlavu. Dochází i k násilí. V kavárnách či restauracích sedí jen muži.

Pokud jde žena sama, muži pokřikují. Pokud jde s mužem, mlčí. Proč ? Protože žena je tady majetek.

Co se týká oblečení, samy si volí, jestli chtějí nosit tradiční či moderní věci. Jako turistka se nemusíte zahalovat. Ale do chrámů vás v tílku a kraťasech nepustí.

 

NEEXISTUJE, aby ženy a muži spali v jedné místnosti (pokud nejsou manželé, samozřejmě). Sex před svatbou NE. Před svatbou spolu pár nemůže ani bydlet. Nesmí se líbat na veřejnosti.

 

NESMÍ pít alkohol. A alkohol stejně tak nesmí pít ani lidé, kteří se pohybují v jejich kruhu (například tady v dobrovolnickém kempu nesmíme nikdo pít, neříkám že mi to vadí :D, je to jenom příklad).

 

HOMOSEXUALITA je trestná. Šmitec. Od studenta žijícího v Maroku (pochází z Haiti) jsem i slyšela, že samotný PROFESOR vyřkl větu : „Kdybych potkal gaye, zabil bych ho“. Když jsem se zeptala 20 letého kluka co by dělal, kdyby za ním přišel syn a řekl že je gay, odpověděl mi : „Pomohl bych mu změnit se“.

 

Znovu ale opakuji, z lidí co jsem potkala bylo 90% MILÝCH A PŘÍVĚTIVÝCH.  Tedy určitě neplatí co muslim to terorista, jak si to většina lidí představuje.

Můj negativní postoj směřuje jen na vyjmenované oblasti náboženství. Tak.

 

Pokud tě zajímají další články o Maroku, najdeš je ZDE :).

1,089 total views, 6 views today

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *