Maroko, Casablanca
LETEM SVĚTEM

Sama v Maroku | Casablanca, Kulturní Šok

Asi před měsícem jsem se rozhodla, objednala letenky a bylo to. Pojedu do Maroka ! 

Článek o Casablance bych začala od úplného začátku, a to od letiště. Můj let měl přílet v 1 hodinu ráno, což pro mě znamenalo jediné : Nocování na letišti. Štrádovat si to v noci sama po Maroku se mi totiž zrovna 2x nepozdávalo. A tak jsem si ustlala na vcelku pohodlné lavičce, zabalila se do spacáku a pokusilo se o něco jako spánek. A jak to na letištích bývá, nebyla jsem jediná.

Maroko, Casablanca

Letiště v Casablance bych přirovnala ke klasickému letišti, jen je o něco víc staré a nemodernizované. A taky si po něm pochodují kočky a vykonávají potřebu do květináčů. Nemáte zač.

Maroko, Casablanca

Ráno v 7:50 jsem nasedla na vlak (který najdete hned v příletovém terminálu, odjíždí každou hodinu od 4 hodin ráno) a vydala se směr Casa Port (je to konečná, cesta trvala asi 40 minut a lístek stál 50 Dh).

Vlaky bych popsala asi tak jako letiště. Podobné jako u nás, jen zastaralé. Dokonce i paní s občerstvením na vozíku se kolem mě jednou prošla.

Maroko, Casablanca

Už při cestě vlakem jsem si všimla té hromady odpadků, které se všude válí. Což mi přijde, že je stejné ve všech jižanských státech.

Jelikož jsem v Maroku první tři dny sama, dala jsem si záležet na výběru ubytování. Dobrá oblast je základ. A jelikož mě čekají další dny lehce sparťanské podmínky, volila jsem i lepší úroveň hotelu. A vybrala jsem dobře !

Maroko, Casablanca

Hotel Campoline, kdyby to někoho zajímalo. Krásný interiér, úžasný personál a samozřejmostí byla i hotelová snídaně. U mě to je totiž základ. Podle toho, jak se nasnídám, takový mám potom přes den hlad.

Maroko, Casablanca

Kulturní šok

Ráda bych zmínila kulturní rozdíly. Jsou velké. A ne každý se na ně rychle adaptuje. Například v Česku není zvykem, že na vás někdo něco „pořvává“. Tady, jakožto bílá evropanka, jsem docela středem pozornosti. Chlapi se neostýchají vyjádřit svou náklonnost nebo jen pozdravit. A to nemusí být všem úplně komfortní. Já si na to asi po dvou hodinách zvykla a na pozdravy vesele odpovídala :D. Ono se totiž není čeho bát. Většinou vás jen pozdraví milým „hi“ nebo „bonjourno“, uvítájí vás „welcome in Morocco“ a nebo něco žvachtnou francouzsky, čemuž já absolutně nerozumím :D.

Maroko, Casablanca

Zatím jsem tady jakožto sama žena ani jednou nepocítila, že bych byla „v nebezpečí“. Ba naopak, už 3x mě zastavili místní, abych si např. dopnula pořádně batoh, schovala raději mobil do kapsy nebo s otázkou, zdali nepotřebuji poradit. A nutno podotknout, že to všichni byli muži, což může být i tím, že ženy jsou tady spíše tišší. Každopádně nedoporučuji to podceňovat a například chodit v noci sama. To nene.

 

Tím se dostávám k právům žen.

Čirou náhodou jsem dnes cestou vlakem seděla vedle profesora a vedli jsme docela výživný rozhovor jak o Česku, tak o Maroku. A dostali jsme se na téma ženy a islám.

Shrnu to v pár bodech :

 • Ženy nesportují. A když ano, tak v oddělených místnostech od mužů.
 • Ženy nepracují. A pokud ano, rozhodne o tom jejich otec nebo manžel.
 • Ženy se musí ptát na svolení, zda-li mohou jít ven.

Jednoduše tady nejsou 100% svobodné, ale prý se to postupem času zlepšuje. Například v dnešní době už můžou řídit. A to je pokrok.

Maroko, Casablanca

 

A teď k samotnému městu Casablanca.

Já si totiž klasicky objednala letenky dřív než si o daném městě zjistila podrobnosti. Klasicky. A první slova, která jsem na internetu přečetla byla : „Škaredé, nebezpečné, nezajímavé…“. A to si přečíst nechcete. Samozřejmě jsem potom ale našla i články s tipy kde najít krásná místa Casablancy. Letenky už ale byly a měnit jsem je nehodlala. A ještě že tak !

Maroko, Casablanca

Zprvu na mě město sice působilo spíše negativně, ale jakmile jsem se dostala do centra, splynula s místníma, procházela uličky, trhy, ..Hned se mi pohled obrátil. Ono to má něco do sebe. Ano, opravdu jsou v Maroku krásnější místa k vidění (jak jsem sama zjistila), ale takhle jsem alespoň viděla Maroko z více stran ! 🙂

Maroko, Casablanca

 

Měla jsem jen 3 záchytné body (a cestou k nim jsem jen tak brouzdala po městě) :

 1. Mohammed V Square – Náměstí, hodně lidí, hodně holubů, zase tak moc mě nenadchlo.

 

 1. Old Medina – Tohle je absolutní must seen, protože právě tohle místo vám řekne, jak to v Maroku chodilo před několika lety. Úzké uličky, stánky s jídlem, ovocem, zeleninou, smlouvání, místní, …. Já měla plán nákupu jasný : Chci banány a rajčata. Jenže, ono se tady vše prodává jen na půl a celá kila. Ve výsledku toho tedy mám tolik, že bych to mohla dál přeprodávat. To sice lehce přeháním, ale mám toho DOST :D.

Maroko, Casablanca

 1. Hassan II. Mosque – Krásné obrovské prostranství s chrámem, obklopeno pobřežím. Ideální na odpočinek a svačinku při výhledu na moře. A taky jsem tam dorazila v dobu, kdy pouštěli do rozhlasu odpolední muslimské modlitby.

 

Maroko, Casablanca

 

Cestou z Hassan Mosque jsem náhodou narazila na obchodní dům (největší obchodní centrum v Maroku – Morocco Mall), což jsem využila a šla se najíst. Volba padla na tacos. Já je totiž ještě nikdy neměla. Což se sakra divím, protože už mám v plánu si je připravit i doma !

Maroko, Casablanca

První článek ze série Maroko bych ukončila následujícím shrnutím : Nebojte se. Kdykoli jsem se zeptala místního např. na směr, vždy mile odpověděli a poradili. 80% místních co potkáte vám věnuje upřímné úsměvy, 10% utrousí lehce nevhodnou poznámku a zbylých 10% vás jednoduše ignoruje. Tak to je.

Kulturní šok vás dřív nebo později přejde a vy se adaptujete. Začnete vnímat kulturu. Důležité je se přizpůsobit. Stejně tak totiž chceme my, aby se u nás přizpůsobili oni. Divili byste se, jak si místní cení rozhovoru s vámi. Například zmíněný spolucestující vlakem. Klasicky měl Česko spojené jako Československo a pod nadvládou Ruska :D. Tohle už mě snad ani překvapit nemůže.

Maroko, Casablanca

Tak buďme openminded & openhearted. Ono se to vyplatí :).

 

2,089 total views, 3 views today

3 thoughts on “Sama v Maroku | Casablanca, Kulturní Šok”

 1. Oceňuji odvahu někam vycestovat – navíc ještě do Maroka! 🙂 Já osobně mám velký problém s odvahou kamkoli jet/letět, protože moje jazyková vybavenost je na tom fakt hodně špatně. Já vím, že by mohlo fungovat právě vycestování někam, ale těžko říct…

  Samotné Maroko vypadá zajímavě. Přiznám se, že bych asi neměl úplně odvahu na přespávání na letišti (ovšem, co jiného Ti taky zbývalo, pravda), ale jinak ses dostala očividně na hodně pěkný hotel. A co se týče těch mužů, jak zdraví, jsou ochotní – to znám přesně z Egypta a Turecka (takhle…neznám to konkrétně já, samozřejmě 😀 To už bych se nad sebou asi maličko musel zamyslet) 🙂

  Tak se těším na další díl! 🙂
  Aleš z http://www.alesotava.cz

 2. Teda, ty jsi dobrodruh! Vycestovat v dnešní době sama a do Maroka, to bych osobně nedala. Spánek na letišti? Ale asi je pravda, že je lepší být někde takto mezi lidmi, než se toulat kdo ví kde 🙂 Tacos jsem měla jednou, ale pravděpodobně mě nenadchlo, když jsem si ho od té doby znovu nedala 😀 Moc pěkné fotky, věřím, že jsi si odvezla nemálo zážitků 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *