LETEM SVĚTEM

Na Kole Švédskem aka 600 km za 6 dní

Dlouho jsem přemýšlela o tom, jak tento článek pojmout. Dokonce jsem do rozhodování zapojila i vás na mém instagramu. Dilema bylo jasné : Sepsat naše švédské putování jako souhrn zážitků a zajímavostí NEBO to pojmout jako tzv. itinerář cesty (tedy místa, jak, kde, za kolik,..).

Jak moje tak i vaše hlasy byly nerozhodně. A tak jsem se rozhodla obě varianty zkombinovat, protože vás prostě nemůžu ochudit ani o jednu z nich ! 😀

To jsem se tak jednou rozhodla vydat spolu s dalšími nadšenci a šílenci na cyklovýlet po Švédsku. Už podruhé. Poprvé se naše cyklovýletění neslo přeš Francii a Španělsko.

Po minulém šlapání španělských a francouzských kopečků (čti ultragiga kopců) jsem si myslela, že do stejného šílenství se už nikdy nedám. A ukažme si na ni. Dala se. Dala. A zase a znovu to bylo denně 100-150 km, k mému štěstí ale tentokrát ne kopcovité, nýbrž rovinaté trasy. Protože jak všichni víme, Švédsko i Finsko jsou známé jako země jezer. A k tomu kopečky nejdou. Takhle jsem si to prosím tedy odůvodňovala, že to přeci musí být POHODA. A rozhodnutí bylo jasné – JEDU !

Pokud čekáte nějaké ALE, tak vás nezklamu. Protože to ALE přišlo. Ono Švédsko je obklopeno mořem, to se ví. A taky se ví, že u moře to více fouká. A kdo mohl tušit, že to “foukání” bude foukat PROTI NÁM ?? A když píšu foukání, myslím tím vichr jako blázen. První 4 dny. První 4 dny, kdy máte ještě ztuhlé nohy.

Pocit na kole, když vám fučí do protisměru, bych popsala asi následovně : ŠLAPETE FURT. ŠLAPETE DO KOPCE, ŠLAPETE PO ROVINĚ A ŠLAPETE I Z KOPCE. PROTOŽE PROSTĚ TO NE A NE A NEJEDE !

Takže tak.

 

JAK SE TAKOVÝ CYKLISTA STRAVUJE ?

Zásadní výhoda neúprosného šlapání ? CPÁT SE JÍDLEM MŮŽETE DOSLOVA TAKTÉŽ NEÚPROSNĚ. Chtě nechtě, jíte za 10 chlapů. Máte hlad. Neustále. Energie je základ a tu musíte poctivě doplňovat. A když píšu poctivě, tak to tak vážně myslím !

Pro ukázku vám ukážu přibližný jídelníček za 1 den :

Snídaně : Dvě kaiserky, 200g šunky, banán, jogurt, müsli tyčinka

Svačiny v průběhu dne : 3 proteinové tyčinky, 2 flapjacky, jablko, 2 jogurty (na pití), proteinový nápoj

Oběd : Klasický oběd v restauraci NEBO chleba s masem v konzervě

Večeře : Těstoviny/rýže/Brambory + vajíčka/maso/tvaroh

Dezert po večeři : COKOLIV, na co je chuť ! 😀

 

Denně to odhadem vycházelo na cca 5 000 kcal. Plus mínus, někdy o něco méně a někdy více. A víte co ? Stejně jsem domů přijela o kilo lehčí :D. Takže asi tak nějak pro představu, jak velký to výdej je.

 

ITINERÁŘ CESTY, ANEB KUDY KAM

Den PRVNÍ – GDAŇSKO a NOČNÍ PLAVBA TRAJEKTEM

Cesta přes noc autobusem. Ranní probuzení s odumřelou rukou, strnulým krkem a oteklým kotníkem. Vlastně oteklýma oběma kotníkama. Přičemž pravý kotník během dne splaskl, levý se zdvojnásobil. Následné zjištění, že mám v oteklém místě pichanec jako od buvola. A v té době už byl kotník asi trojnásobný.

Naštěstí jsem daný pichanec měla už více než 24 hodin, což celkovou alergickou reakci (která se projevuje do 24 hodin) vyřadilo ze hry. Tedy naštěstí se jednalo jen o lokální alergickou reakci, kterou doprovázelo pnutí spolu s planoucím a extrémně svědícím kotníkem. Tohle všechno jsem ale zjistila až když jsme pluli na lodi směr Švédsko, kde u sebe nikdo neměl Fenistil. Takže mi posloužila klasická slivovice (kterou jsme při sobě samozřejmě měli :D). S takhle oteklou nohou jsem na kole jela 2 dny. Docela sranda, povím vám.

Tak to by byla PATÁLIE NUMERO UNO. Zpět ale ke Gdaňsku a noční plavbě trajektem. To vám byl zážitek. Vlastně jak Gdaňsko, tak i plavba. Já si totiž pod polským městem představila, no, polské město.. :D. Ale tohle městečko na mě dýchlo skandinávsko – pražským kouzlem. Což jsem vážně nečekala. Samozřejmě mluvím o centru Gdaňska, jako všude jinde.

Kolem šesté hodiny večer začal nástup na loď. Kola jsme připevnili do “garáže” mezi ostatní nákladní auta a dodávky (což bylo docela vtipné) a šli se ubytovat do kajut. Už při prvním pohledu na kajutu se mi zatajil dech. OKNO ! VEDLE POSTELE ! To chceš. Celková kajuta byla sice malá, ale to vůbec nevadilo.

A PATÁLIE NUMERO DVA ? Záchody na lodi se rády ucpávají. JUST SAYIN.

Po večeři (kterou jsme si vychutnávali při výhledu na pusté moře) jsme se vydali prošmejdit loď. Kasíno, restaurace, karaoke bary, piano bary, obchůdky, chillout zóny, diskotéka a ta paluba .. ! <3

Sledovat západ slunce s modrým nekonečnem, to vám je nepopsatelný pocit. Další zajímavost, čím více jsme se přibližovali severu, tím menší byla tma. Bylo docela zajímavé pozorovat nebe ve 2 hodiny v noci s tím, že je vlastně docela jen šero.

 

Den DRUHÝ –  PŘÍSTAV NYNÄSHAMN

Po ranním probuzení první pohled na širé moře ? V POŘÁDKU. Snídaně s výhledem na širé moře ? V POŘÁDKU. Rauty s vajíčkami, tousty, palačinkami a úžasnou kávou ? JEŠTĚ VÍC V POŘÁDKU !

Po příjezdu do přístavu nás čekalo prvních pouhých 70 km do naší první cílové destinace. DO STOCKHOLMU, kde jsme byli ubytovaní v kempech. Konkrétně tedy v kempu Ängby camping, který bohužel ale doporučit nemůžu. Elektrika ve sprchách se vypínala po 10 hodině večer, sprchy šli zakoupit jen na žetony. Což by nebyl zase takový problém, kdyby ale ty žetony nešli koupit jen na recepci. Která byla jen do 21 hodin. Celkově vzato tento kemp nebyl úplně hrozný, ale v porovnání s ostatními kempy bych ho jednoduše nedoporučovala.

 

Den TŘETÍ – STOCKHOLM

Jelikož je Stockholm město hlavní, museli jsme si na něj jistojistě vyhradit čas. A nejlépe dnem volna ! Ihned ráno jsme se vydali na metro, které nás příjemně překvapilo. Stockholm je totiž známý jeho moderními malbami metra. A vážně jsou tak krásné, jak se říká. Nelžu.

Naše první zastávka bylo samozřejmě centrum města a hlavní památky. Protože ale já a ani ostatní jsme nebyli zrovna velcí fanoušci historických památek, jen tak jsme si centrum procházeli a vnímali ten úžas. Po nachozených 10 km jsme zamířili do parku. Parky a zeleň totiž není vůůbec těžké ve Stockholmu najít. Jsou všude. Napravo, vlevo, nahoře a dole….. Ne nadarmo se říká, že ve Stockholmu najdete zeleň na každém 3OO metru. A já se do toho zamilovala.

Ono totiž ani nejde poznat, že jste v hlavním městě. A co teprve ten klid, pozitivismus sršící z lidí a prostě úžasná POHODA ? Tolik míst a prostranství, kde se můžou lidé scházet.. Kavárny na každém rohu..Žádný spěch…

Já se vám zamilovala na první pohled. Dokonce jsem i uvážila, že by mi vůbec nevadilo tam nějakou dobu bydlet. V POŘÁDKU !

 

Den ČTVRTÝ – NYKÖPING

A začátek dobrodružství započal. Čekalo nás 123 km. PROTI VĚTRU. Ale bylo to super. Totiž :

 • Potkali jsme medvěda, který běžel na louce asi 300 m od nás
 • Projeli se 2x trajektem přes jezera (což je pro místní švédy absolutní rarita při cestě do práce)
 • Schovávali se před deštěm
 • Koupali se v moři
 • Byli jsme pozváni k velmi milému švédovi domů na doplnění vody, zjistili zajímavosti, rozpovídali se o českém pivu a o tom, jak v hokeji Česko porazilo Švédsko (shodou okolností to byl hokejový trenér :D)
 • A dojeli do NÁRAMNÉHO hotelu Good Morning+ (vše vypadalo přesně jako na fotkách, krása střídala nádheru <3)

 

Den PÁTÝ – LINKÖPING

Po bohaté snídani v náramném hotelu jsme se vydali na “jenom” 111 km. Protivítr neslábl, opět jsme se projeli trajektem a kochali se nekončící krásou přírody.

Ubytování opět v kempu, tenrokrát ale razantní rozdíl chatek oproti předešlému. Nordic Camping Glyttinge – takových 8 z 10 Ivet ho vřele doporučuje.

 

Den ŠESTÝ – JÖNKÖPING

Vtipných 155 km před náma. HA HA HA. A rovnou čtvrtý (čti krizový) den na kole. Nu, přišel na řadu švédský vlak. Svezli jsme se asi 50 km a pak vesele pokračovali v jízdě na kole. Vím, že mluvím v množném čísle, ale ve skutečnosti jsem tím vlakem jeli jenom tři (z třiceti) :D. Ale pochopte, 155 KM !!

A PŘIŠEL HLAD. VELKÝ HLAD. Takové to, kdy máte pocit, že se snad ani nemůžete dojíst. A tak se jedlo, a jedlo, a jedlo ..

Ubytování v kempu Björkhagen. Opět velmi slušné chatky.

 

Den SEDMÝ – VÄXJÖ

Dnešek stál vážně za to. A hned vám povím proč :

 • Místo plánovaného výjezdu v 9 hodin ráno jsme se na naši trasu 118 km ráčili vydat až kolem 11 hodiny dopoledne.
 • A zastavili se asi po 10 km do supermarketu na vodu. A skončili s čokoládou, pečivem, šunkou a ovocem na lavičce.
 • Výjezd byl tedy až o půl 1. V tuto hodinu jsme už měli vždy necelou polovinu jízdy ujetou, aby bylo jasno. Tak jen pro přirovnání.
 • Po dalších asi 50 km jsme se zastavili do dalšího supermarketu. A nákup se opakoval, s přidáním jogurtů a kávy.
 • Takové kombinace jídla vašemu žaludku moc neprospějí. A to si okusil i kamarád, když musel uprostřed ničeho klepat na jediný dům široko daleko, zda-li by si mohl odskočit 😀 😀. No co vám budu vykládat, bylo to vtipné.
 • Ubytování v hostelu Evedal. U jezera a “pláže”, mimo město, pěkné pokoje, .. Spokojenost velká.

 

Den OSMÝ – KARLSTONA

 • Poslední jízda a před náma 120 km. A víte co ? KONEČNĚ SE JELO PO VĚTRU ! A BYLO TO BOŽÍ ! Už ve 12 hodin jsme měli půlku cesty za sebou, a to je hodně dobrý.
 • Každopádně nás asi i popoháněla myšlenka na trajekt, který nám odplouval o půl 8 večer. Protože mávat mu z břehu asi nikdo z nás nechtěl. To vám byla teprve motivace.
 • Všichni jsme to naštěstí stihli a v přístavu byli už kolem 5 hodiny.

Od švédské lodě jsme podvědomě čekali ještě větší luxus než byl na polské. A on byl opak pravdou. Kajuty byly bez okýnka a celkový interiér starší. Ovšem i tak to byla paráda a plavbu jsme si velmi užili. Ono to snad ani nejde si neužít :).

Při vyplouvání jsme pozorovali vzdalující se pobřeží Švédska a vychutnávali si pocit “JE TO TAM” ! Ujet totiž přes 600 km za 6 dní ? To je něco. Alespoň pro mě ! 🙂

 

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ NA ZÁVĚR :

 • Mají sladké chleby. A celkově pečivo. Jakoby bylo oslazené medem. A my si to ládovali se šunkou.
 • Koš jen tak na ulici nenajdete. Ale i přesto tam nejsou poházené odpadky. HOW?!
 • Místo košů mají ve vlaku sáčky. Prostě si odtrhneš sáček. Což mi přijde absolutně nelogické..
 • Švédové jsou vysocí a blond. VŠICHNI.
 • A taky velmi přátelští. Poradí vám vždy a se vším.
 • A taky mají rádi cyklisty. Staví jim tucet cyklostezek, netroubí na ně, doplní vodu, ..
 • V kavárnách a restauracích lze většinou platit jen kartou.
 • A JEDNA RARITKA : Švédové nemají eura, nýbrž koruny ! 😀 Já si to srovnala s Finskem a automaticky brala eura. A měnit peníze v centru Stockholmu ? To nechcete… 😀

I přes všechny vypocené slzy, sáhnutí na dno, neustále propocené vlasy a pokračovat bych mohla ještě vážně dlouho :D, to bylo CELÉ MOC SUPER A ŠLA BYCH DO TOHO JEŠTĚ JEDNOU!

Ale teď s dovolením minimálně na rok kolo zavřu do sklepa.

P.S.: A kdyby vás zajímaly více autentické zážitky, najdete je na instagramu ve stories :).

1,339 total views, 9 views today

3 thoughts on “Na Kole Švédskem aka 600 km za 6 dní”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *