Dovolená Kuba
LETEM SVĚTEM

Dovolená na Kubě 2019 | Kolik Stály Letenky, Jídlo, Ubytování ?

Nejčastější otázka ohledně cestování. Kolik mě to všechno vyšlo ? Kolik jsem za co zaplatila ? Letenky ? Ubytování ? Jídlo ? Víza ?

Dovolená Kuba

Jako u každé ze vzdálenějších cest vždy začínám letenkou. Tu si okouknu už při první myšlence “tam bych se chtěla podívat”, abych si udělala zhruba obrázek.

Problém ale nastává ihned při prvním vyhledávání. Ony ty počítače jsou totiž v dnešní době tak vyčůrané, že trackují veškeré naše internetové pohyby (ano, mluvím o cookies).

Co to tedy v praxi znamená : Počítač dostane informaci, že jste v poslední době vyhledávali letenky na Kubu. Tuto informaci pošle dál. Nyní je známo, že máte jasný plán na Kubu vyrazit a teoreticky jste ochotni zaplatit i vyšší cenu. A tak vám při příštím vyhledávání server začne nabízet stejné letenky, ale s o něco vyšší cenou.

Ano, ano. Takhle to funguje. Všimli jsme si toho hlavně proto, že já na mém PC jsem letenky vyhledávala často. Kamarád ale nikoliv a když jsme ve stejný čas zadali stejné podmínky pro letenky, vyhodilo nám to každému jiné ceny (OVŠEM ZA STEJNÉ LETY).

 

MŮJ TIP ČÍSLO 1 ? Hledejte přes anonymní prohlížeč. Simple as that :-D.

 

Každopádně teď už k samotné ceně (cenám), kterou jsem za letenku (letenky) zaplatila. Tady se nám příběh totiž začíná lehce komplikovat.

První zpáteční letenku jsme zakoupili asi dva měsíce před odletem a to za 12 700 Kč. Což je cena nádherná. Jeden hodinový přestup v Německu.

Co se ale nepřihodilo. Já, abych samozřejmě neměla něco extra, jsem 3 dny před odletem dostala CHŘIPKU, a to stylem “spím a nevím o světě”. Můj odlet byl teda tatam. Kluci odletěli, já ležela doma.

Nutno podotknout, že mi letenka vlastně propadla. Žádná refundace. Proč ? Mojí blbostí.

 

MŮJ TIP ČÍSLO 2 ? Přikupujte si storno poplatek (alespoň na ty vzdálenější lety) !

 

Já si totiž naivně říkala, co by se tak asi mohlo stát. To bych musela mít sakra smůlu, abych třeba onemocněla, žejo. A ejhle ..

V den odletu se mi udělalo ale lehce líp a tak jsem ihned začala hledat let, kterým bych mohla o dva dny pozděj odletět.

A tak jsem taky odletěla. S připlacenou druhou letenkou (pouze cesta TAM, zpět jsem využila původní letenku) za 8 000 Kč.

Nutno podotknout úžasný zákaznický servis Pelikánu, ochota pomoci opravdu na jedničku.

Celková kalkulace za letenky je tedy 20 700 Kč.

 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Libovolné, mě vyšlo na 1 400 Kč.

 

VÍZA

Pro více info o vízech si můžete přečíst minulý článek.

Cena za víza byla 800 Kč.

 

OČKOVÁNÍ

Na Kubě vystačíte se základy (žloutenka, tetanus). Doporučené je ale i očkování proti břišnímu tyfu a vzteklině (v odlehlejších oblastech, plus na Kubě je opravdu přemnoho pouličních psů).

Já jsem ovšem tyto očkování měla už z minulých cest, a tak byla tato položka pro mě nulová.

 

VYBAVENÍ NA CESTU

 • crosna (nebo kufr, záleží na volbě vašeho pobytu)
 • lékárnička (základní léky)
 • oblečení (převážně letní, každopádně my tohle podcenili a zrovna v “období sucha” nám týden propršelo a i jedno tornádo se objevilo, na místě nekoupíte nic)
 • Repelent
 • krém na opalování
 • adapter (v hotelech a některých casa ubytování mají i 240V)
 • pas
 • power banku
 • pláštěnku
 • boty jak na tůru, tak jednoduché žabky
 • základní hygienické potřeby

Opět jsem většinu měla z minulých cest, nákup mě tedy vyšel asi na 700 Kč.

 

UBYTOVÁNÍ NA KUBĚ

Ubytování jsme měli zařízené jen na prvních pár nocí ve Varaderu a Havaně. Další místa jsme hledali vždy na místě (více info o tom, jak funguje ubytování CASA si můžete přečíst v minulém článku).

Casa ubytování vyšlo v průměru 200 Kč za noc na jednoho (pokoj pro 3).

Celkem tedy cca 2 900 Kč.

 

JÍDLO

Snídaně jsme měli pravidelně v “casách” a to vždy za 5 CUC (110 Kč). Někdy byla dostatečná, jindy jsme po hodině už šilhali hlady.

Obědy v restauracích vyšli v průměru na 7 CUC (někdy stačil sendvič za 3 CUC, jindy to byl sendvič a pizza k tomu :-D).

Večeře zase v místě ubytování. Vždy velká a rozmanitá. Nejčastěji jsme měli kuře s rýží, batáty a zeleninou. Jediná obměna byla za vepřové, jiná zelenina, jiná rýže .. Ta vyšla na 8 CUC (180 Kč).

Jídlo tedy na Kubě není extra levné.

A voda ? To je položka sama o sobě (1,5 l za 1 CUC). Denně vypijete v horku minimálně dvě.

Celkově vyšlo tedy na 7 000 Kč.

 

DOPRAVA

K cestování po Kubě jsme využívali pravidelně taxi collectivo. Je to sdílené cestování, což značí levnější cenu za jednoho (samozřejmě pořád ale o něco dražší než autobusem – za to ale rychlejší).

Itinerář cest : Varadero – Havana – Viñales – Playa Larga – Cienfuegos – Trinidad – Varadero

Celkem 3 600 Kč.

 

RŮZNÉ ATRAKCE A ZÁBAVA

Skoro každý den jsme něco využili. Ať už to byly výlety na koních (20 CUC za den), vypůjčení kol (5 CUC za den), navštívení krokodýlí farmy (5 CUC), ..

Taky jsme si zašli na masáž. U random masérek, co měly fixou napsaný nápis “MASSAGE” v centru Havany a zavedli nás do nejtajemnější místnosti vůbec. O tento příběh se s vámi ale podělím v samostatném Havana článku ! 😀

Celkem 2 000 Kč.

 

CELKOVÁ KALKULACE :

 • Letenka 20 700 ,-
 • Cestovní pojištění 1 400 ,-
 • Víza 800 ,-
 • Vybavení na cestu 700 ,-
 • Ubytování 2 900 ,-
 • Doprava 3 600 ,-
 • Jídlo 7 000 ,-
 • Atrakce a zábava 2 000 ,-

Dohromady 39 100 ,-.

 

Do souhrnné ceny nepočítám nakoupené suvenýry, vychutnané láhve rumu a večerní zábavy v podobě party jeskyně (opravdu luxusní klub v jeskyni v Trinidadu) a nebo klasické venkovské zábavě na ulici. Vstup do klubu byl 5 CUC, drinky na venkovské zábavě vyšly na krásný 1 CUC (22 Kč – mochito, cuba libre, piña colada, ..).

Suvenýry mám na mysli doutníky (1 doutník za 4 – 8 CUC > na farmách jsou všeobecně levnější než v autorizovaných obchodech).

Tyto sumy jsou hodně individuální a každý si zhruba dokáže domyslet, kolik by za ně asi utratil. Proto jsem je do souhrnu nezapočítala.

Taky si nezapomeňte odečíst druhou letenku, protože jste už dostatečně poučeni a přiobjednáte si samozřejmě STORNO poplatek ! 😀

Pokud by vás zajímali další články o Kubě, stačí kliknout na štítek ↓

1,431 total views, 3 views today

2 thoughts on “Dovolená na Kubě 2019 | Kolik Stály Letenky, Jídlo, Ubytování ?”

 1. No měla bych začít šetřit 😀 😀 Já zatím takhle nikde daleko nebyla. Láká mě to, ale nevím, jestli mám koule na to se tam vydat sama 🙂 jako myšleno bez cestovky. Těším se na další články se zážitky! Jinak tahle kalkulace je super a nevím proč, spousta cestovatelských blogů ji nedělá, ale podle mě taky hodně záleží na ceně, jestli tam člověk pojede nebo ne 🙂

  1. Ono se vážně není čeho bát, pokud se dodržují základní zásady (jako třeba nechodit do podivuhodných uliček, nechodit po večerech sám/sama a podobně ..).

   Já sama vždy hledám podobné články a tak proč je pro druhé nenapsat :).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *