Dovolená Kuba
LETEM SVĚTEM

Dovolená Kuba 2019 | Rady a Tipy na Cestu

1) Vízum 

Hned po letence druhá nejdůležitější věc, kterou si musíte před příjezdem na Kubu zařídit. Nemusíte mít ale strach, vízum na Kubu je spíše taková “aby se neřeklo – zaplať a můžeš vyjet” povinnost.

Za nás můžu doporučit www.divingincuba.cz . Bezproblémová a rychlá komunikace, víza zaslaná poštou do 3 pracovních dnů. Vyjdou vás na 800 Kč.

Při příletu nedělal nikdo problém, maximálně se vás zeptají, jestli máte zařízené ubytování a co na Kubě budete dělat (cestovat, logicky 😀 ).

2) Směna

Na Kubě existuje tzv. dvojí měna. Jedná se o platidlo místních CUP (kubánské peso) a platidlo turistů CUC (konvertibilní peso). CUP může získat i turista, ovšem prvotně je potřeba dolary přeměnit na CUC. Dále je možno CUP získat v obchodech a jiných neturistických oblastech. CUP je totiž o něco výhodnější.

1 CUC je přibližně 22-23 Kč (tedy přirovnatelné k dolaru).

Na Kubu si sebou přivezte raději dolary než eura, kurz pro výměnu je výhodnější. Platební karty na Kubě využijete pouze na výběry z bankomatu (a možná v luxusních restauracích, my se s platbou přes kartu nesetkali ale ani jednou). A ani bankomatů na Kubě není extra moc, takže doporučuji vyměnit hotovost ihned na letišti.

 

Příhoda číslo 1 :

A tady vám povyprávím jednu mou příhodu. I přesto, že jsem si měnila peníze na letišti (kde čekáš nejmíň, že by tě ošidili), mě vážně OŠIDILI. Na jednu stranu chyba má, na druhou stranu KDO BY TO SAKRA NA LETIŠTI ČEKAL 😀 !

Paní za okýnkem jsem podala hotovost v dolarech, ta mi na výměnu podala CUC. Pečlivě vše přepočítala a ještě mi ukazovala na kalkulačce, kolik to vychází. Bohužel v tom ruchu mě nenapadlo si hotovost přepočítat a asi až o 5 minut pozděj mi došlo, že mi milá paní nedala ani lístek s účtenkou. Suma sumárum, paní si polepšila asi o 120 dolarů. A já jsem se dokázala vlastní blbostí v první půl hodině na Kubě okrást. To jen tak někdo nezvládne .. 😀 !

Poučení ale bylo, né že né.

 

3) Stravování

Na tuhle položku jsem byla docela rozmazlená z Thajska. Ono totiž v Thajsku vás  slušný oběd vyšel třeba na 40 Kč. Na Kubě ale počítejte od 5-12 CUC (110 – 270 Kč) v klasických restauracích a klasickém obědovém menu (rýže, kuře, vepřové, dva plátky rajčete, jeden plátek okurky – žádné extra porce, jelikož jídlo mají pořád na příděl).

Pokud by vám stačily například sendviče nebo špagety, najíte si i třeba za 2-4 CUC. Ale zkuste si jíst 3 týdny sendviče nebo špagety .. :-D.

Dovolená Kuba

Snídaně jsme měli pravidelně u našich ubytujících. Za 5 CUC jsme dostali ovoce (většinou jeden banán, plátky ananasu, mango, guava ..), vajíčka (omeleta nebo míchaná), tousty nebo sendviče a kávu.

Objem snídaní se lišil dům od domu, někdo vám přichystal hotový ráj, někdo kousek ovoce a pár vajíček .. :-D. A samozřejmostí byl čerstvý džus, na který jsme se těšili snad nejvíc.

Dovolená Kuba

Stejně tak jsme taky večeřeli u místních, protože v porovnání s restauracema toho jídla bylo stoprocentně víc. Každý den jste si jen řekli, jestli chcete kuře, prase nebo rybu a to okolo bylo vždy víceméně stejné. Rýže, zelenina a smažený banán.

Ono totiž banán je na Kubě kapitola sama o sobě.

Je libo banán vařený, pečený, smažený, sušený, … Jakkoliv a kdykoliv a k jakémukoliv jídlu. Například k obědům i večeřím nikdy nechyběly banánové brambůrky, do kterých jsme se zamilovali až po uši ! 😀

 

4) Nic nekoupíš

Naše zakládní motto při balení na Kubu (zavazadlo jsme měli jenom příruční do 8 kg) bylo “co nemám, koupím tam”.

HAHAHAHAHAHAH.

Většího vtipu jsem neslyšela. Totiž na Kubě nekoupíte vážně skoro NIC. Můj kamarád tohle motto vzal více než doslova a např. boty si vzal jenom jedny – a to botasky. A ano hádáte správně,  v botaskách si odšlapal celou naši cestu :-D.

V tomhle mu ale hrálo do karet i počasí, které první polovinu výletění nebylo nic extra. O tuhle příhodu se s vámi podělím ale až o něco později.

Dovolená Kuba

Co se týká jídla, v klasickém obchodě máte v nabídce vodu, ochucenou vodu, džusy, rum, rum, rum, dvě konzervy, jedny sušenky a ještě jeden rum.

Zapomeňte na to, že si zajdete do sámošky koupit chleba se šunkou a máslem. A i kdyby tam tyhle potraviny měli, v nejpravděpodobnějším případě vám je stejně neprodají, protože jsou na lístky na příděl pro místní. Takže tak.

HLADU ZDAR.

 

5) Ubytování 

Zařizovat si ubytování dopředu je něco, co vážně dělat NEMUSÍTE.

Úplná samozřejmost u taxikářu je, že vás dovezou k místním ( tzv. Casa Particular – ubytování u místních).

Dovolená Kuba

V praxi to vypadá asi takhle : Domluvíte si taxi např. do Varadera. Taxikář s vámi ve Varaderu objíždí “casy” (ubytování u místních), vy se podíváte, když se líbí, zůstanete, když se nelíbí, zaveze vás do jiné casy. Ani jednou se nám nestalo, že by tohle neproběhlo.

Spíše naopak, taxikáři byli více než ochotní a vážně měli zájem o to, abychom byli spokojení.

 

6) Internet

Slušný detox, co vám budu vyprávět.

Wi-fi připojení najdete pouze v parcích, na náměstích a jiných veřejných místech (a taky u některých doma, kteří si pořídili “zesilovač” a přenášejí si tak signál k nim – ovšem to sebou nese pomalé a omezené připojení).

Abyste se ale vůbec připojili, musíte si koupit internetové kartičky ETECSA (k zakoupení skoro všude). Taková jedna kartička vás vyjde na 1 CUC (na určitých místech, třeba ve Varaderu, vás vyjde na 2 CUC) a připojení na internet máte na hodinu.

Každopádně nutno říct, že komunistická Kuba se začíná probouzet a před pár měsíci bylo již zavedeno i datové připojení. Z místních ho ale ještě skoro nikdo nemá, jelikož bude pravděpodobně hodně drahé (na jejich poměry), a my se s možností zakoupit data ani jednou nesetkali.

 

K tomu bych dodala jediné : Jeďte na Kubu, dokud je to ještě ta “pravá” Kuba. Je to, jako byste se vrátili v čase. Do takových 50. let :-).

1,666 total views, 3 views today

1 thought on “Dovolená Kuba 2019 | Rady a Tipy na Cestu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *