LETEM SVĚTEM

4 Příběhy, z kterých vás zamrazí | Couchsurfing

Pro neználky a cestovatelské panny začnu tento článek vysvětlením, co to couchsurfing je. Ikdyž si myslím, že tento pojem už skoro každý určitě alespoň jednou slyšel. Stejně jako třeba Airbnb.

Couchsurfing je ideální volba ubytování pro cestovatele, kteří se rozhodli jet tzv. lowbudget, aka nízkonákladově. Tato služba vám totiž umožní přespání v jakémkoliv městě zadarmo. Samozřejmě ne v luxusním hotelu, nýbrž u někoho doma. Na zemi, gauči, pohovce nebo když se i poštěstí, ve vlastním pokoji a dokonce i na posteli.

Když ale odsuneme stranou horší pohodlí a soukromí, s čímž musí každý lowbudget traveller počítat (ale není to pravidlo, hodně domovů se dá najít i na dobré úrovni), naskýtá se otázka, jaký daný domácí bude.

Bude přátelský ? Společenský ? Introvert ? Podivín ?

Já ještě žádné zkušenosti s tímto stylem cestování nemám, ale pár mých známých ano a nestačila jsem se jejich historkám pomalu ani divit :-D. A přece si je nenechám jenom pro sebe (samozřejmě se vší anonymností).

 

1. PŘÍBĚH ČÍSLO JEDNA

Kamarádka (budeme jí říkat Helča) se jednou ještě s jednou kamarádkou (třebas Ilčou) rozhodli vyjet do Anglie, ale nechtěli utrácet za ubytování. Jejich volba tedy padla na couchsurfing. Při příjezdu jim ubytující ukázal rozkládací gauč, samotný pán se jim zdál přátelský a problém vesměs žádný nebyl.

Po dvouhodinové konverzaci se holky rozhodly, že půjdou spát. Tak to domácímu oznámili a šly tedy ulehnout. Co se ale neudálo.

Pan domácí požadoval, aby mu holky daly na dobrou noc aspoň /cituji/ pusinku, že přece za něco tam spát musí. Samozřejmě že protestovali a odmítli. Domácí se zdál, že pochopil, a odešel.

Po hodině, kdy už holky usínaly, se ale vrátil a každou z nich pohladil a dal jim pusu na čelo. Helča ještě zmínila, že se v noci probudila a viděla, jak je pozoruje ze dveří, když spí.

Představa, že se tohle stane mě, balím svých pět švestek a bouchám s dveřma, říkám si teď. Holky ale neměly kam jít, ubytování si zaplatit nemohly a tak rychle by nikoho nesehnaly.

A nesehnaly nikoho ani další dva dny, kdy byly nuceny tam zůstat a celý kolotoč se opakoval. Díkybohu k ničemu horšímu nedošlo a zůstalo to jen u “pusinky na čelo”.

Nutno podotknout, že daný pán měl přes 50 dobrých recenzí od uživatelů. Žádná zmínka o podobném chování.

 

2. PŘÍBĚH ČÍSLO DVA

Upustíme od vážnějšího a přesuneme se k lehce úsměvnému. Byli žili čtyři kamarádi, kteří cestovali po Novém Zélandu. A jelikož pro 4 lidi najít ubytování na jednom místě (přes couchsurfing) je obtížné, brali každou nabídku.

Podle profilu se zdála paní milá, v popisku ubytování měla, že tam budou spolubývat i s ještě dalšími lidmi. A tak, když je tam víc lidí, dobré recenze, problém se zdá nebude.

A tak dojeli na místo a ocitli se v malém bytečku, kde bydlela paní, její 2 kočky a 6 dalších cestovatelů, kteří spali v jednom pokoji na zemi. No a kde měli spát naši čtyři hrdinové ? No jasně že ve stejném pokoji, a taky na zemi.

Paní se ale zdála milá, byla ochotná a odůvodnila to tak, že má prostě ráda lidskou společnost a nechce být sama.

A tak si tam na zemi 10 lidí bydlelo s jednou malinkou koupelnou a dvěma kočkama. Tihle kamarádi měli ale štěstí a náhradní ubytování našli ihned na druhý den.

Co k tomu říct, snad jen špatná zkušenost je taky zkušenost ! 😀

 

3. PŘÍBĚH ČÍSLO TŘI

Tato zkušenost se stala holce, kterou jsem potkala v Thajsku. Přespávala u pána, který ubytovával ji a další dva cestovatele.

Říkala, že pán skoro vůbec nevycházel z pokoje, často z něj slyšeli divné zvuky a taky mluvil sám se sebou. To si ale odůvodnili, že každý je nějaký a pán má asi svůj svět a je prostě introvert.

Moc s nima nemluvil, nedíval se jim do očí a na vše jen pokynul rameny.

Klid ale vyprchal třetí noc, kdy jako u prvního případu pán několikrát za noc pootevřel dveře od jejího pokoje a díval se na ni, což vyústilo i v to, že si za ní přilehl. Jen se na ni opět díval a pak odešel.

A tak si ihned ráno zabalila batůžek a šla zase o dům dál.

 

4. PŘÍBĚH ČÍSLO ČTYŘI

Opět se navrátíme k lehce úsměvnému nádechu. Tuto storku mi říkal asi 2 roky zpět jeden kluk, se kterým jsem seděla v autobuse.

Domluvil si už od pohledu luxusní ubytování (chápej bazén na střeše, výhled na moře) v Itálii. Dům vlastnila umělkyně, tudíž jeho vzhled tomu i odpovídal. Prostě barák luxusní jako krá*a, co si budem.

Jeho návštěva probíhala v nejlepším možném duchu. S majitelkou si sedli, popíjeli vínko, plavali v moři a bavili se. Potom ale jednoho večera přišla prosba, jestli by si ho mohla paní umělkyně namalovat.

Proč ne, říká si. O pár chvil později se ale dozvídá, že nahého. A o dalších pár chvil se dozvídá ještě to, že je to její tradice a ráda si tak každého návštěvníka uchovává na památku.

Říkáte si, jestli si i ho namalovala ? To byla i moje první otázka.

Ano, nebránil se a návštěva pokračovala dál :-D.

 

 

Couchsurfing je určitě dobrá cesta, jak neutratit majlant a hlavně jak poznat nové lidi a kulturu. Převahuje část slušných a přátelských hostitelů, s kterými navážete parádní kontakty i do budoucna, ovšem nikdy se nesmí zapomínat na vyjímky.

Ty totiž, jak se říká, potvrzují pravidlo :-).

 

Máte nějaké zkušenosti s couchsurfingem ? Nebo byste do toho ani nešli ?

3,069 total views, 3 views today

11 thoughts on “4 Příběhy, z kterých vás zamrazí | Couchsurfing”

 1. Chtěla jsem využít couchaurfing, když jsem byla v Londýně… Napsala jsem si tedy na couchwebu inzerát, kdo že mě ubytuje. Bohužel se mi ozvali samí podivíni už podle fotek… Jen chlapi, bez recenzí, Arabové, Indové, Turkové… Žádný Brit. Raději jsem to vzdala a ubytovala se v hostelu. Přeci jen sama mladá žena…. Lepší je to ve dvou. 😉

  1. Ano, mému kamarádovi z Finska stejně tak při cestování po Evropě odpovídali jenom podezřelí chlapi …
   A někteří rovnou napsali, co by si “představovali” 😀

 2. To má teda kamarád dobrý koule 😀 😀 😀 Ale ty s chlapama jsou dost děsivé! Z toho důvodu mám radši, když hledáme ubytko s předstihem a můžeme si vybírat než jít k chlapovi právě z tohoto důvodu, aby se něco nestalo. Já cestovala přes couchsurfing jednou s kamarádkou v Kodani. Bydlely jsme u skvělé slečny v našem věku, dala nám klíčky od bytu, mohly jsme si vzít cokoliv z lednice, prostě jako doma. Jsem moc ráda, že jsme do toho šly! Celému výletu to dalo ještě mnohem více 🙂

  WantBeFitM

 3. S tímhle zkušenosti nemám, ale ty příběhy jsou zajímavý. První mě vcelku znechutil, protože to bych tam odsud vyběhla pryč. Ten poslední mě pobavil, úplně si to dokážu představit 😀 Článek super, člověk se dozví nové informace, třeba jako to, že existuje něco jako couchsurfing 🙂

 4. Tak tyto příběhy mě pobavily, ale trochu i vyděsily. 😀 Já bych moc ráda někdy něco takového zkusila, rozhodně zkusím, ale snad se mi podaří narazit na nějaké klidné prostředí. 😀 Zase je pravda, že pak mají co vyprávět, ačkoliv po těchto příbězích bych si na couchsurfing netroufla sama. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *