FITNESS

Kdy a jak užívat doplňky stravy

Určitě jste už nejednou četli, že v dnešní době je téměř nemožné získat denní doporučenou dávku vitamínů, minerálů nebo vlákniny z pouhé stravy. Na základě toho nastupují alternativy.

Doplňky stravy můžou mít několik provedení, ať jsou to tobolky, prášek nebo klidně i doplňky v tekuté podobě. Sama mám známé, kteří každé ráno už ze zvyku užívají různé vitamíny či minerály. Dokonce jedna kamarádka jich užívá 8 (od vitamínu C po vápník), což vypadá někdy i docela vtipně, jak do sebe láduje jeden prášek za druhým :D.

Já proti doplňkům nemám nic špatného, sama je využívám. Jediná věc, na kterou ale si myslím je potřeba poukázat, je načasování jejich užití.

Některé vitamíny se totiž lépe rozpouští v tucích (A,D,E,K), některé jsou zase nejlepší nalačno. Špatně užité doplňky můžou způsobit potíže s rozpuštěním a následným neefektivním využitím, nebo taky problémy se zažíváním. S čímž mám zkušenosti i já.

 

Jak tedy užívat doplňky stravy :

 

  • Doplňky stravy rozpustné v tucích (vitamíny A-D-E-K, koenzym Q10, mastné kyseliny, karoteny) je nejlepší užívat s jídlem, které obsahuje tuk (tedy například maso, ořechy).

 

  • Existují doplňky, které mají zklidňující účinky (heřmánek, hořčík). Proto se doporučuje je užívat večer před spaním.

 

  • Před jídlem je vhodné konzumovat Omega 3 (15-30 minut), pokud jej zkombinujeme s jídlem, které obsahuje Omega 6, využití mastné kyseliny Omega 3 se sníží.

 

  • CLA (kyselinu linolovou) je vhodné užívat před jídlem (30-45 minut).

 

  • Vitamín B komplex taky nalačno.

 

  • Selen je vhodné zkombinovat s vitamínem E (POZOR na kombinaci selenu s jinými léky, neužívat jej).

 

  • Vitamín C  konzumovat s jídlem.

 

  • Na základě denních bioritmů je lepší užívat železo dopoledne.

 

  • Pokud doplňujeme stravu o vlákninu, nekombinujeme ji v danou chvíli s jinými doplňky obsahující minerály nebo jiné stopové prvky.

 

 

Většina doplňků je doporučena konzumovat s jídlem (kvůli enzymům – lepší vstřebání), ale jsou i výjimky (viz výše). Tohle byl takový menší výpis těch nejčastěji užívaných doplňků stravy.

Co vy a doplňky stravy, užíváte ?

 

 

1,304 total views, 3 views today

4 thoughts on “Kdy a jak užívat doplňky stravy”

  1. Doplňky užívám, kdy a jak mi poradil lékař. Vím, že to není moc obvyklé, většinou se lékaři v doplňkům staví skepticky. Ale ten můj je jiného názoru. Užívám jich momentálně osm, některé jen jednou, některé 2x denně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *