FITNESS

Intermitten fasting | PRO a PROTI

Přerušovaný půst – aneb X hodin jídla, XY hodin “hladovění”. Proč by to někdo vůbec dobrovolně dělal, možná vás napadá. Ono to totiž ve skutečnosti zdaleka není tak hrozné, jak to může znít.

Zjednodušeně řečeno, sami si určíte časové okno, ve kterém zkonzumujete veškerý svůj denní kalorický příjem. Kolik hodin si na to vyhradíte je jenom a jenom na vás. Nejčastější metoda bývá 16/8, tedy 16 hodin fasting – 8 hodin eating. Zběhlejší jedinci mohou vyzkoušet okno 20/4, aneb warrior diet.

To, jestli si vyberete fast ráno nebo večer, je čistě na vás. Klidně si můžete ráno jít i zacvičit. Hodně se řeší, zda-li je cvičení na lačno správné nebo ne.. A na internetu najdete stovky rozdílných tvrzení a studií… Jak bych to tedy shrnula ? Pokud vám to vyhovuje, cvičte. Pokud se cítíte slabí a nepoužitelní, necvičte. Stručné, jednoduché.

Nastavení časového okna záleží i na individualitě jedince. Pro někoho může být problém ze začátku i 14/10, hlavní je neskočit rovnou do extrému. Ze začátku určitě menší hlad pocítíte, protože je to pro vaše tělo něco nového.

Když okno ale nastavíte rozumně a vydržíte alespoň týden, uvidíte, jak je vaše tělo přizpůsobivé. V opačném případě, když ze začátku přestřelíte dobu hladovění, riskujete binge. Protože to po pár hodinách / dnech stejně vzdáte a vykašlete se na to. A když už, tak pořádně, žejo.

Výhodou tohoto stravování může být i spokojené naplnění žaludků. Pro nadšence velkých porcí ideální. Při menším časovém okně logicky sníte větší porce jídla, tedy najíte se do syta. Což při dietě někomu může chybět. Důležité ale je si i přes menší počet jídel hlídat stále dostatečný příjem potravy. I tím můžete zabránit následnému přejezení – a hlavně, cílem IF stylu stravování není omezování jídla. Jen času jeho konzumace.

 

Proč je přerušované hladovění tak populární ?

 

  • vyrovnání hladiny hormonů

  • zvýšení hladiny růstového hormonu

  • pozitivní vliv na mozkovou činnost

  • snížení hladiny cukru v krvi

  • zvýšená rezistence na inzulin

  • snížení hladiny cholesterolu

  • prevence proti rakovině

  • zvýšené spalování tuků

  • zlepšení zažívání

.. a další.

Díky snížené hladině cukru v krvi a rezistenci inzulinu IF přispívá k většímu spalování tuku – o což vlastně jde primární většině provozující přerušované hladovění.

Zatím samá plus, všechno úžasné a až moc pěkné.

JENŽE, všechno má své mouchy.

Takovou první “mouchou” může být sociální omezení. Chtěli byste si zajít s přáteli na večeři, ale nemůžete. Nebo naopak na pořádnou snídani – ale nemůžete. V tomto případě lze doporučit jediné : “Nic se nemá přehánět”. On se svět nezboří, když jednou něco porušíte.

Dalším problémem je roztažení žaludku. Jak půjde čas, začnete si zvykat na větší a větší porce, až vám – předtím úplně normální – porce nebude zdaleka stačit. Což není vůbec dobrá volba pro lidi trpící záchvatovým přejidáním.

 

Příští článek bude o tom, co můžete a nemůžete konzumovat v době půstu. Protože kafe a čaj nejsou jedinými kamarády 😀 !

 

Máte vlastní postřehy s IF ? Určitě se s nimi podělte ↓

 

1,389 total views, 3 views today

3 thoughts on “Intermitten fasting | PRO a PROTI”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *