LETEM SVĚTEM

Jak cestovat levně po celém světě

Že to nejde ? Ale jde.

Častěji a častěji slýchávám fráze: “Já bych chtěl cestovat, ale nemůžu, studuju”. “Já bych chtěl cestovat, ale nemůžu, pracuju”. “Já bych chtěl cestovat, ale nemůžu, nemám na to peníze”.

Abyste mohli cestovat, nepotřebujete ukončit studium, skončit v práci nebo mít miliony na účtech. Co ale potřebujete, je změnit myšlení. A začít hledat příležitosti.

Jak tedy cestovat levně (nebo úplně zadarmo) ?

 

1. Letenky v předstihu

Takovým hlavním tipem, jak se vyhnout obrovským částkám, je plánovat. Naplánujte si svou cestu alespoň půl roku dopředu a denně kontrolujte ceny letenek. Opravdu každý den se ceny mění a divili byste se, kolik můžete ušetřit.

Ovšem jak se říká, neplánované věci jsou vždy nejlepší, aneb prostě si usmyslím a jedu. V tomto případě už  musíte počítat s vyššími výdaji na letenky, a nebo se rozhodovat právě na základě letenek.

Perfektní web na sledování aktuálních výhodných letenek je www.HONZOVYLETENKY.cz , do Londýna za 500 ? Žádný problém. Uklepnutí při zápisu ceny o jednu desetinnou čárku ? I to se může stát. Proto sledovat, být ve střehu a rychle reagovat.

Další portály na sledování letenek : www.PELIKAN.cz, www.SKYSCANNER.cz, www.JAKNALETENKY.cz, www.CESTUJLEVNE.cz, www.ZALETSI.cz

 

2. CESTUJ PŘES NOC

Neznám lepší způsob, jak ušetřit za ubytování a k tomu ušetřit i čas přes den v daném místě. Často jsme například v Thajsku přejížděli nočními autobusy nebo nočními vlaky. Přijedete v ranních hodinách a máte celý volný den. Cestování a ubytování – prostě dvě mouchy jednou ranou.

Druhou věcí je pohodlí a kvalitní spánek, kdy při takovém cestování nemáte moc ani jedno. Proto, pokud cestujete tzv. backpaking stylem, doporučuji jednu noc v hotelu, jednu noc na cestě, v hotelu, na cestě …

 

3. COUCHSURFING

Využijte možnost přespání u místních výměnou za vaše zkušenosti z cest, milým chováním a troškou společnosti. Výbornou stránkou na domluvu takového přespání je například www.COUCHSURFING.com nebo www.BEWELCOME.cz.

Samozřejmě nemusíte internet vůbec využít a jednoduše “klepat na dveře” – což se nemusí zdát, ale v mnoha zemích je tento způsob cestování opravdu častý. Zejména například na Kubě či v  Íranu se o pohostinnost místních bát absolutně nemusíte.

 

 

4. ZÚČASTNĚTE SE DOBROVOLNICTVÍ

Zaplatit si jenom letenku (popřípadě cestu do dané lokality) ? I to je možnost. Stravu i ubytování totiž platí organizace, se kterou na dobrovolnictví jedete. Stačí si vybrat místo, způsob dobrovolnictví (školství/zdravotnictví/zemědělství),  datum a můžete jet !

Možností je spoustu, přes celou Afriku, Asii až třeba po Ameriku. Stejně tak si můžete vybrat délku pobytu (dva týdny / dva měsíce / jeden rok). Záleží jenom a jenom na vás.

Osobně můžu doporučit jako mou největší zkušenost. Noví přátelé, cestování, místní komunita .. Kdo nezkusí, nepochopí.

Organizace zaměřující se na dobrovolnictví : www.INEXSDA.cz, www.WORKAWAY.info, www.VOLUNTEERHW.org, www.IFREVOLUNTEERS.org

 

5. PŘESPĚTE NA LETIŠTI

Nocležníci už nejsou na letišti žádnou výjimkou. Dokonce je i web www.SLEEPINGINAIRPORTS.net , kde cestovatelé sdílí své typy na nejlepší “lavičky” na přespání, nejtmavější a nejméně rušné místa na letištích, a to po celém světě.

 

6. STOPUJTE, KEMPUJTE

Jeden můj známý stopoval z Ukrajiny do Finska. Cesta mu trvala 10 dní. Mezi tím navštívil nespočet jiných míst a poznal  různé lidi. A úplně zadarmo.

Vše je jenom o vašich vlastních hranicích, kam až jste odhodláni zajít.

 

7) PRACUJTE V ZAHRANIČÍ

Snad nejčastější forma cestování u mladých lidí. Můžete využít například work and travel, kdy polovinu cesty pracujete a druhou polovinu cestujete.

Taky můžete využít službu www.WWOOFINTERNATIONAL.org – tedy práci na farmě. Pracovat můžete na jedné farmě, nebo procestovat více zemí, a tedy pracovat na více farmách.

Jako odměnu za práci nedostáváte peníze, ale jídlo a střechu nad hlavou.

 

Využíváte některou ze zmíněných možností ? Nebo máte i jiný tip na levné cestování ? 🙂

1,844 total views, 3 views today

1 thought on “Jak cestovat levně po celém světě”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *