LETEM SVĚTEM

Dovolená Thajsko 2018 | Návštěva školy v Thajsku

Jak moc se liší zdejší život od života evropanů si z předešlých článků můžete asi představit.

Co ale život dětí, způsob učení či přístup k učení? Právě tohle jsem měla možnost zjistit.

Stejně jako pro mě, tak i pro vás by bylo absolutně nepředstavitelné, začít dítě učit číst a psát už od 3 let ve školce. A k tomu mu platit soukromé učitele. Tedy přes týden školka/škola, o víkendu domácí škola.

Ve srovnání  s Českou republikou, kdy děti ve školce neví, jakou hru si zahrát  dříve, a víkendy snad ani není nutné popisovat. Tady jsou děti ale vedeny jinak. VZDĚLÁNÍ, VZDĚLÁNÍ, minimum volného času. Samozřejmě jsou i výjimky, ale ve většině “slušných” rodin je právě tento systém. A tím se dostávám k tomu, že většina školek je soukromých, tudíž ne všichni rodiče si mohou dovolit své dítě do školky poslat. To má velký dopad na nástup do první třídy, kdy je dítě pozadu oproti druhým studentům.

Častým případem je “vzdor dítěte”, kdy se po nějaké době dítěti škola zcela zprotiví. Odmítá psát domácí úkoly, odmítá chodit do školy, odmítá ve škole pracovat. Někdy to dojde do stavu, kdy za dítě začíná plnit povinnosti jeho rodič – například psaní domácích úloh.

Při návštěvě školky mi všechny tyto informace poskytli učitelé. Menší fakt – ani jeden učitel nebyl starší 40-ti let, na přístupu k žákům a metodě učení to šlo výrazně poznat. Dokonce zhruba polovina učitelů byla kolem 28-mi let.

A teď si vzpomeňte na vaši základní/střední školu. Jaký byl věkový průměr, 50 let ? 😀

Další zajímavý fakt – disciplínu a přístup k učení, jak už bylo zmíněno, se děti učí už od školky. A to sebou nese i uniformy, které jsou v Thajsku samozřejmostí.

JÁ ALE BYLA VE ŠKOLÁCH, KTERÉ SE OD BĚŽNÉHO SYSTÉMU LIŠÍ. Zakladatelé si plně uvědomují nesmyslnost učení se ve 3 letech. Hlavním cílem školy je rozvinutí osobnosti, aby si děti samy určily, jakou cestou se chtějí vydat. Totiž nejčastější profese, na které Thajci studují, jsou doktoři. Protože když budeš doktor, budeš bohatý. A toto dětem vštěpují rodiče už od dětství. To bych řekla, je dost podobné i jinde ve světě.

Ve školkách si tedy děti hrají. Když už se něco učí, tak formou hry. Co mě dost překvapilo, byla znalost angličtiny. Už ve školce mi byly děti schopné sdělit jejich jméno a věk. A na prvním stupni ? Mnohdy jsem se nestačila divit, kolik toho umí.

Nadruhou stranu vtipné bylo, když jsem jim musela vysvětlovat, kde vlastně ta Česká republika je. A taky jeden dotaz : “Where are you from ?” – “Czech republic” – “Okey, but what country are you from ?”. Takže tak :D.

Další neobvyklou věcí byla spojenost školy s dobrovolnictvím. Ihned vysvětlím.

Pokud jste ještě o dobrovolnictví neslyšeli, princip je takový : Skupinka lidí z celého světa přijede na dané místo a “zadarmo” pomáhá, pracuje, učí druhé... Zadarmo v uvozovkách, protože vy jakožto dobrovolník si nemusíte platit ubytování ani stravu. A k tomu jste v zahraničí.

Tato škola se rozhodla s dobrovolnictvím spojit na základě jedné věci – multikulturní prostředí. Dobrovolníci tráví čas s dětmi, mluví s nimi anglicky, hrají s nimi hry a mnoho,  mnoho jiného. Pokud by to někoho zaujalo, doporučuji stránku www.workaway.info. Já takhle vycestovala do Finska, a nemůžu si to vynachválit. Hlavním přínosem byli lidi, s kterými jsem doteď v kontaktu. Určitě doporučuju !

Dovolená v Thajsku - škola v thajsku

Dovolená v Thajsku - škola v thajsku

Na následující fotce můžete vidět nástupy dětí, kdy se všichni společně modlí. Tento “rituál” opakují každé ráno ↓

Dovolená v Thajsku - škola v thajsku

Dovolená v Thajsku - škola v thajsku

Bylo mi řečeno, že mám něco nakreslit. Tak jsem tedy “kreslila” ↓

Dovolená v Thajsku - škola v thajsku

Alespoň to má ale nějaký význam…

A taková byla moje zkušenost s thajským školstvím.

Zajímá tě Thajsko ? Dočti se víc TADY.

1,468 total views, 12 views today

5 thoughts on “Dovolená Thajsko 2018 | Návštěva školy v Thajsku”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *