LETEM SVĚTEM

Sakon Nakhon – Jak se liší turistické místo od neturistického ?

Byli jsme v Bangkoku, byli jsme v Pattayi. Turistická místa tedy splněna. Co ale neturistická místa ? Jak moc se liší ? Jsou lidé v něčem odlišní ? Jak se žije v klasickém městě nebo v klasické vesničce ?

Ano, přesně takové otázky jsme si kladli i my. A tak jsme se rozhodli to zjistit na vlastní kůži.

Důvod, proč jsme si zvolili oblast Sakon Nakhon, byl jasný. Když jsem byla na dobrovolnictví ve Finsku, potkala jsem tam jeden opravdu milý pár z Thajska, starší pár. A tak si zbytek už můžete domyslet. Zkráceně, jeli jsme je navštívit.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Provincie Sakon Nakhon se nachází ve středním Thajsku, asi 600 km od hlavního města Bangkoku. Cesta nám tedy zabrala celou noc (10 hodin autobusem). A tak jsme ráno vystoupili z autobusu. JENŽE, jsme vystoupili na úplně jiné zastávce. JENŽE, naše chyba to nebyla, zastávka byla ve městě Sakon Nakhon, a taky to byla jediná zastávka v Sakon Nakhon. Kde tedy byla chyba ?

K zakoupené jízdence automaticky dostanete emailem voucher, který zahrnuje i přesnou adresou nástupu a výstupu. JENŽE, je asi nějak netrápilo, že adresa výstupu je už nějaký ten rok stará, a že se autobusová zastávka za ty léta přesunula o nějaký ten kilometr jinam. A tak ráno bylo trošku zrůšo, ale nakonec jsme se všichni našli a poznávání mohlo začít.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Ihned ráno jsme se vydali projít k místnímu jezeru, druhému největšímu v Thajsku, Nong Han Lake. Už tohle nám říkalo, že tady to bude HODNĚ odlišné od Bangkoku.

Ranní hodiny aerobiku (ovšem aerobiku na thajské písničky, docela zážitek), ranní hodiny meditace, nespočet běžců, rodinné pikniky.. A to bylo půl sedmé ráno ! Lidé jsou tady opravdu ranní ptáčata.

První věc, které jsem si všimla, bylo zdravení. V Thajsku se už od dětství učí zdravit sepnutím rukou a mírným poklonem – projevení úcty. Sepnutím rukou myslím, jako kdyby jste se modlili. Ta pozitivní energie, dobrá nálada a dobrost, která z místních vyzařovala, je nepopsatelná. Opravdu šlo poznat, jak krásná je buddhistická víra. Lidé nemusí mít moc, mohou mít naopak málo nebo dokonce minimum, ale i přesto všechno jsou stále pozitivní. To je něco, co bychom se od nich měli naučit.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Po procházce jsme se vydali na snídani do vietnamské restaurace, kde nám bylo vybráno typické menu. Zeleninová polévka s masem a nudlemi, polévka PHO. Dále nějaké pečivo, které jsem nemohla moc identifikovat, ale chutnalo moc dobře ! A nakonec dvě volská oka s hovězím masem a zeleninou.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Po snídani následoval opět pohyb. Protože se Sakon Nakhon nachází blízko dvou národních parků, rozhodli jsme se toho využít. Vydali jsme se na PHU PHAN RATCHANIWET PALACE, což je rozestavěný “palác”, spíše ale takový hrad, který byl staven před několika stovky lety. Bohužel nebyl dostaven, jelikož panovník zemřel.

Dalším důležitým faktem je, že k hradu se dostanete jenom přes asi 400-500 schodů, které vedou lesem. Představa, kolikrát denně to museli lidé vyjít, mě mírně děsí. Já totiž byla ráda, že jsem to vyšla jednou :D. Každopádně to za to určitě stálo a výhled na celou provincii, to byla taková třešnička na dortu.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Indigo dying process je něco, co byste určitě o Thajsku vědět měli. Jde o přírodní barvení oblečení, které vzniká ze speciálních rostlin. Jak ale tento proces vypadá, jak dlouho trvá a co to obnáší ? Na to jsme se šli podívat do místní “výrobny”.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Celý proces trvá asi měsíc, kdy nejvíc času zabere samotné vyluhování rostliny. Ta pouští modrou barvu, tudíž všechny takto obarvené věci jsou modré. Toto barvení je v oblasni Sakon Nakhon tak oblíbené, že na každém trhu převládá prodej právě takto barvených věcí.

Dovolená Thajsko Sakon Nakhon

Samozřejmě jsme navštívili  místní chrámy, sochu Buddhy a jiná posvátná místa. Jakmile strávíte v Thajsku pár dní, zjistíte, že chrámy jsou tady opravdu v četném zastoupení. Nechci, aby to vyznělo zle, ale po pár desítkách chrámů vás přestanou už tak udivovat, ale spíše je začnete brát jako takovou samozřejmost, která k Thajsku prostě patří.

Celková atmosféra v tomto městě se s Bangkokem nedala srovnat. Žádný shon, minimum turistů, typický thajský život a mohla bych pokračovat. Pravou mentalitu thajských lidí není možné poznat v turistických oblastech. Mohli bychom to srovnat s Prahou a nějakou vesničkou na Moravě. Tak si ten rozdíl snad dokážete představit.

Příští článek bude o tom, jak jsme navštívili místní školu, místní školku a taky třeba organickou farmu. Je na co se těšit 🙂

1,329 total views, 15 views today

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *