LETEM SVĚTEM

Průvodce Dubají za 1 den

Aneb Dubaj aka přestupní stanice. Pokud jste už někdy zkoumali lety do asijských zemí, většina přestupů se odehrává právě v Dubaji. A proč si teda neudělat z jednoho výletu výlety dva, nebo-li proč nezabít dvě mouchy jednou ranou ? Záměrně jsem tedy let naplánovala tak, abych ve výsledku strávila jeden celý den v Dubaji.

A jak ten den tedy vypadal ?

Do Dubaje jsme přiletěli o půl 8 ráno, což bylo naprosto ideální. Celý den před sebou. Jako první nás čekala cesta do centra města. Menší upozornění ohdleně taxi – na internetu se dočtete, že cesta z letiště např. k Dubai Mallu vyjde na nějakých 30 AED. No to možná vyjde, ale jen když pojedete z centra. Z výstupní haly si totiž všichni taxikáři účtovali nejméně 50 AED, mnohdy spíše dvojnásobek. Samozřejmě mluvím o terminálu 2, z terminálu 1 a 3 se dostanete lehce metrem červenou linkou. Pro cestování metrem stačí zakoupit kartu, kterou potom jenom dobíjíte.

Malá zajímavost – jednotlivé vagony jsou rozděleny na sekci pro muže a sekci pro ženy. No jednoduše jsem se cítila trošku blbě, když jsem poprvé nevědomky vešla do mužského vagonu a byla tam naprosto jediná žena :D.  A blbě jsem se cítila, ikdyž jsem vešla do ženského vagonu. Je to prostě pro průměrného Evropana kapku divné. Ale jak se říká: “Jiný kraj, jiný mrav”.

Co se týče taxi služeb, jednotlivé auta jsou rozlišeny pouze barvou střech (oranžová, černá, červená, růžová – speciální taxi pro ženy), jejich sazby by se neměly moc lišit. Pozor na jinak označené/neoznačené taxikáře, tato cesta by se vám mohla lehce prodražit. Taky doporučuju stáhnout aplikaci Uber, spolehlivost zaručená.

První zastávkou byla klasika – Dubai Mall a Burj Khalifa. Přímo z metra projdete neuvěřitelně dlouhým průchodem až do obchodního centra. Nemusím asi zdůrazňovat, jak obrovská je to budova. Možná vám tuto velikost lehce přiblíží následující informace – uvnitř areálu se nachází obří akvárium, kluziště a třeba taky kino. Ztratit se vám tam podaří ani nevíte jak. Mě osobně toto stvoření nějak extra nenadchlo, ale sto lidí, sto chutí.

Co mě ale nadchlo, byly fontány před Mallem, nebo spíše areál, jelikož samotné fontány jsem neměla to štěstí vidět. Vypadá to jako obří bazén mezi budovami (on to vlastně takový bazén je :D) a jako bonus máte krásný výhled na nejvyšší budovu světa (mrakodrap) Burj Khalifu. Jedna malá zajímavost, mrakodrap se stavil od roku 2004 do roku 2010 a výtahy byly dodávány českou firmou. Češi dobývají svět !

Odtud jsme se vydali do části Dubai Marina a samozřejmě na pláž. Cesta metrem trvala déle než jsem čekala, od Burj Khalify cca 30 minut. K letišti dohromady tedy něco přes hodinu – veřejnou dopravou. Autem se čas zkrátí asi na polovinu, ovšem závisí na dopravě, která, co jsem já viděla, byla šílená snad pořád.

Samotná pláž byla jako z obrázku. Průzračně modré moře, čistý písek a obloha bez jediného mráčku. Za sebe můžu říct, že jsem snad ještě neměla tu čest vidět krásnější pláž. Ovšem o celém městě jako celku se tohle říct nedá.

Dubaj je vlastně taková nově vystavěná civilizace uprostřed pouště. Celý tento boom se rozeběhl, když v roce 1966 nalezli na území ropu. A tak se stavilo a stavilo, a ještě pořád staví. Přesně to můžete vidět mimo turistické atrakce. Rozestavěné budovy. Mimo rozestavěných a slavných budov je Dubaj vlastně tak trošku pustým městem. Můj dojem nebyl zdaleka takový, jaký jsem měla například z Barcelony. Nebýt té úžasné pláže, moje hodnocení by bylo nejspíš o něco nižší.

Tím chci říct to, že na dovolenou je Dubaj sice perfektní, ale na dlouhodobé žití ? To by u mě asi neprošlo.

Zpět ale k vychvalování. Nejenom že se zde nachází nejvyšší budova světa a největší obchodní dům, můžeme zde ale i nalézt nejluxusnější hotel světa Burj al-Arab. Hotel má plachetnicový tvar a bývá označován jako sedmi-hvězdičkový. Perfektní výhled na něj dostanete z pláže Jumeirah.

Na závěr bych ještě ráda zmínila jednu zkušenost z dubajského letiště. Když jsem tak seděla a čekala na let, vedle mě si přisedla rodinka z Pákistánu. Po chvíli jsem si vytáhla notebook, že půjdu napsat alespoň kousek tohoto článku. A v tom jsem si všimla, jak všechny jejich pohledy směřovali na tento přístroj. Upřeně. Nemaskovaně.

Slečna, co seděla po mé pravici, si dokonce i nahnula hlavu přímo před displej, následně se na mě pootočila a s úsměvem řekla „Hello“. Nevím proč, ale přišlo mi to strašně krásné a zajímavé zároveň. Úplně odlišná kultura. Ta přátelskost, která z nich vyzařovala a nedotčenost moderní doby. To snad nejde ani popsat slovy.

A ještě dvě malé vsuvky : Radost z výletu mi nezkazilo ani to, že se mi celý facebook automaticky přeměnil na arabskou verzi a byla jsem nucena psát přihlašovací údaje pozpátku, a stejně tak ani to, že byl náš let do Bangkoku zpožděn o dvě hodiny. To se v té sumě dobrých věcí prostě rázem ztratí.

A příště to bude právě o tom BANGKOKU ! 😉

2,068 total views, 3 views today

1 thought on “Průvodce Dubají za 1 den”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *